Motive Olmak

“Her güne hayatının en güzel günü olması için şans ver”

 -Mark Twain

Bu sözü okuduğum anda ne kadar doğru olduğunu aynı zamanda bu sözü benimsemem gerektiğini düşündüm. Hatta içselleştirmek bunun için bir şeyler yapmam gerektiğini kısacası harekete geçmem gerektiğini kavradım. Evet, bir şeyin doğru olduğunu bilmekle doğrular için harekete geçmenin farklı bir şey olduğunu anladım.

Tam da küçükken “aa” deyip bir şeyler ifade etmek isterken, annelerimizin ağzımıza yemek tıkaması gibi değil mi bu hayat. Tam harekete geçecekken tam bir şeylerin yolunda gideceğine dair ümitlerimiz taze iken hayali duvarlar önümüzde belirebiliyor. Bir çaba harcıyorsun ve bu çaba kendi iyiliğin için mi yoksa başka bir amaç için mi? Sorusunun cevabı belki bu hayali duvarların örülmesindeki bir nedendir.

Beden yorgunluğu birkaç gün sonra dinlenince geçiyor, peki zihnimiz yorulunca hemen geçiyor mu? Stres, kaygılar, geleceğe dair planlar ve bir sürü istekler derken kendimizi daha huzursuz hissedebiliyoruz. Bu durumları bazen fark etmesek bile “hayali duvarlar” ile biz oluşturabiliyoruz. Bazı şeyler güç geldikçe biz ertelemeye başlıyoruz.  “Yapsam ne olacak ki” yerine  “Denemem gerekiyor” demek zor olmamalı. Bu düşünce her amacında sana yardımcı olacaktır. İstediğin birçok şey belki kendinde değiştirmek istediğin biraz fazla kiloların, giyim tarzın, isteksiz hallerin, her şeyi stres ile karşılaman, geçemediğin sınavlar, eskisi kadar neşeli olamaman vs. Değiştirebilir misin birçok şeyi bunu hiç düşündün mü? Ben düşündüm ve kendime “engel olarak düşündüğün şeylerin seni bu kadar alıkoymasına izin verme” dedim.

Bu hayat bir aşktır aslında bu koca aşkın içinde sevgiliye duyulan aşk, o büyük duygunun sadece bir parçası. Bu küçücük parça niye koskocaymış gibi görünür bize.  Hâlbuki daha büyük aşka düşebilecekken, gülebilecekken bu küçük aşk parçasını kaybetti diye insan o koskoca aşk ile yetinmeyip bunu görmemesi ona yapılan bir ihanet değil midir?

Olumsuz kelimeleri yazıp çizip söyleyip edip o kadar çok kullanıyoruz ki bu kelimeleri kullandıkça olduğumuz durumdan daha kötü bir hâldeymişiz hissine kapılabiliyoruz. Buna bir örnek  “Şansızım” kelimesini çok kullanıyor musunuz bilmiyorum ama benim artık benliğime işlemişti.  Sonra bu olumsuz kelime yerine şans açıklığı ile ilgili  “Şansızım” yerine kısmetim açık değille de yetinmeyip “Şansım apaçık” demeye başladım. Bu kelimeyi kullandıktan sonra bir konuda şansımın yaver gittiğini gördüm. Yani kelimelerin bizim düşündüğümüzden daha etkili olduğunu görmüş oldum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s