Mart Ayı Favori Kitapları

Mart ayı favori kitaplardan birincisi Paulo Caelho’nun “Simyacı” adlı kitabı, çok eski yayınlanmış bir kitap olmasına rağmen güncelliğini ilk gün ki gibi koruyan bir kitaptır. Günümüzdeki birçok kişisel gelişim cümleleri buradan alıntıdır. Kişisel gelişim kitaplarının romanlaşmış hâli diyebiliriz onun için. Bu kitap sayesinde duygusal çöküntüden kurtulan birçok insan tanıdığımı söyleyebilirim. Çünkü; yazar, hayatta umutsuzluğa yer olmadığını her canlının bu dünyada bir menkıbesi (hikaye) olduğunu belirtir. Yazarın kitapta başka ırklardan ve dinlerden bahsetmesi romana evrensellik özelliğini kazandırır ve daha fazla okuyucuya hitap etmesini mümkün kılar. Aslında Yaşlı Kral ve Simyacı tarafından Endülüslü çoban Santiago’ya söylenen her söz okuyucuya söylenmektedir.

 “Her şeyin bir ve tek şey olduğunu asla unutma. Simgelerin dilini unutma. Ve özellikle, Kişisel Menkıbe’nin sonuna kadar gitmeyi unutma”

                                           -Simyacı

Roman, çobanlık yapan Santiago’nun rüyası ile başlar. Birkaç kere gördüğü aynı rüyasını bir falcıya anlatması ile işler değişir. Falcı ona hazine’ye sahip olacağının müjdesini verir. Daha sonra karşısına çıkan yaşlı kral hayat menkıbesini gerçekleştirmesi gerektiğini ona söyler. Çobanlık onun dünyasıdır ve en büyük mutluluk kaynağıdır. Fakat en büyük hayali ise farklı diyarlara yolculuk yapmaktır. Yolculuk sırasında sadece hazineye değil, hayatının aşkına da kavuşur.

 Roman, mucizelerin var olduğunu okuyucuya hissettirir. Önemli olanın evrenin dilini öğrenmek ve simgelere dikkat etmektir.  Hayatta herşeyin bir sebep-sonuç içerisinde olduğunu da aynı zamanda. Santiago’nun yolculuğu sırasında hırsızla karşılaşması, savaş reisine parasını kaptırması ve çölde dövülmesi mucizelerimize kavuşurken zorluklarla da karşılaşabileceğimizi bize göstermektedir. Fakat hayat menkibemize kavuştuğumuzda o zorlukların hepsi unutulur. 

 “Bir şeyi gerçekten istediğin zaman, arzunu gerçekleştirmeni sağlamak için bütün evren işbirliği yapar.”

                                      -Simyacı

Diğer  bir kitap ise Yücel Congur’un “Gerçeksen” adlı kitabı. İçerisinde tavsiyeler olan, biraz daha günlük tarzı yalnız olduğunuzda size arkadaş olacak bir kitap diyebiliriz. Yazar, kitapta başından geçen olaylara ve hayatındaki dipnotlara sık sık yer veriyor.

 “Bir mucize ya da kahramanın gelme ihtimali olsa da…İçindeki mucize ya da kahramanı uyandırma olasılığını daha çok seveceksin.”

                        -Gerçeksen

Diğer bir kitap ise Rachel Walker’in “Zihni Geliştirmenin 101 Yolu” adlı kitabı. Farkındalığımızı arttıran bir kitap kuşkusuz. Stres testlerinden, Omega-3’ün faydalarına ve genel olarak beynimizi geliştiren ve güçlendiren alışkanlıklara değiniyor. 7’den 70’e herkesin okuyup bilgilenmesi gereken bir başucu kitabı.  

 “101 farklı parlak fikir, aktivite ve küçük bir yaşam tarzı değişikliğiyle beyin gücünüzü arttıracak, hafızanızı geliştirecek, kötü düşüncelerden arınacak ve daha sağlıklı düşüneceksiniz.”

                    – Zihni Geliştirmenin 101 Yolu

#kişiselgelişim #kitap #book #bookwarm #reading #forum #archive #simyacı #kitapyorumu #vanilyablogger #blogger

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star