İngilizce Sınavlarına Hazırlık 10 İpucu

İngilizce sınavları yapılan diğer sınavlara göre belki de en zorudur.  Fakat iyi çalışıldığında 50 puan ve üzeri almak mümkün.  Kurslara gidilmeden puan alınamaz gibi bir algıda olmayın çünkü; artık Youtube ve İngilizce DVD’ler sayesinde İngilizce öğrenmek daha kolay. Peki İngilizce sınavlarında temel öğrenilmesi gerekenler nelerdir?

1. Öncelikli olarak İngilizce gramer hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Bağlaçlar, edatlar vs. bunları eğer bilirseniz çok fazla kelime ezberiniz olmasa dahi yazılan bir parçayı okumanız mümkündür. Örneğin; -e rağmen (althought), kelimesini gördüğünüzde o parçada zıtlık olduğunu anlarsınız. Ya da “ve (and)” kelimesi gördüğünüzde o parağrafın paralel anlam içerdiğini herhangi bir zıtlık olmadığını kavrarsınız. Ve ona göre işaretlendirmeleri yaparsınız. Bağlaçları iyi bilmek özellikle İngilize-Türkçe ya da Türkçe-İngilizce çeviri sorularında çok fayda sağlamaktadır.

Genellikle İngilizce sınavlarının teknik olduğu söylenir bana göre ezber yapılmadan ya da kavranmadan üstesinden gelinecek bir durum değildir. Gösterilen o teknikler her soru üzerinde uygun olmayacaktır.

2. Diğer önemli ipucu ise kelime ezberlemekdir. Tabii çok fazla kelime ezberleyemiyorum diyorsanız mutlaka Intermediate Words el sözlüğü almalısınız. Her zaman elinizde olmalı ve açıp bakmalısınız. Çok fazla baktığınızda zaten ezberlemiş olacaksınız.

3. İngilizce şarkıları lyrics şekilde yani şarkıların yazılarıyla birlikte dinleyin böylece İngilizce kelimeleri aynı zamanda Türkçe alt yazılarıyla birlikte daha iyi öğrenmiş olacaksınız.

4. Meraklı olun. Bir yerde İngilizce bir kelime gördüğünüzde hemen bir yere not alıp türkçesine bakın. Böylece İngilizce kelime dağarcığınız kendiliğinden genişlemiş olacaktır.

5. Youtube üzerinde İngilizce dersi veren hocaların anlatımlarını dinleyin. İngilizce dil bilgisini bu videoları izleyerek öğrenmeniz mümkündür.

6. Mutlaka İngilizce not defteriniz olsun. Çünkü; ayrı ayrı bir yerlerde olan bilgileri aklınızda bütünleştirmek zor olabilir. Aldığınız notlar kaybolabilir.

7. İngilizce deneme testleri çözün. Mutlaka Türkçesini de bulup yani tercümesini yaparak çözmeyi deneyin. Böylece yeni kelimelerde öğrenmiş olacaksınız. Ve size sorulan sorunun ne anlattığını öğrenmiş olacaksınız. Aynı zaman da soru tiplerine aşına olacaksınız.

8. Okuma, çeviri, Gramer ve Kelime bilgisin yer aldığı bir kitap satın alabilirsiniz. Bunun için Uğur Albayrak, Suat Gürcan ve Rıdvan Gürbüz’ün yazdığı Passage Work YDS ön hazırlık adlı kitabını alabilirsiniz.

9. İngilizce kelimeler yazdığınız not kağıtlarını görebileceğiniz bir panoya asabilirsiniz. Böylece ezber yapmak daha kolay olacaktır.

10. Günlük hayatınızda öğrendiğiniz İngilizce kelimeleri kullanmaya çalışın.

Yökdil sınavı senede 2 ya da 3 kez yapılıyor. Yökdil’in Yds’den ne gibi bir farkı var genellikle çok sorulmaktadır. Yds ve Yökdil eşdeğer sınavlardır. Fakat Yökdil sınavı daha fazla doktora ve yüksek lisans mezunlarının olması için uygulamaya konulmuştur. Yds’de soru çeşitliliği daha fazladır. Çeviri soruları Yds’de daha azdır. Ve kelimeler ve çeviriler daha yanıtlıcı olabiliyor çoğu zaman. Buna nazaran Yökdil’deki çeviri soruları daha fazla puan getirmektedir.

#ingilizce #yökdil #yds #ingilizcehazırlık #master #yükseklisans #doktora #english

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s