Tez Nasıl Yazılır?

 Tez yazmak ilk başta kolay gibi görünse de aslında çok fazla detaylı ve uğraş gerektiren bir süreçtir. Tezin nasıl yazıldığını bilmeden yazma aşamasına girildiğinde normalden daha fazla detaylarla uğraşılabilir ve ne yapacağınızı bilmediğiniz için bu durumdan fazlasıyla yakınabilirsiniz.  Maalesef ki emek verilmeden yapılacak ve üstesinden gelinecek bir durum değildir. Fakat  “Tez yazmak çok zor” denilerek kenara atılacak bir durum da değildir. En önemlisi tez sürecine girmeden kendinize bir plan çizmeniz ve o plan perspektifinde ilerlemenizdir. Bu bağlamda “Tez nasıl yazılır?” sorusunun cevabını vermeye çalışacağım.

  1. Öncelikli olarak Tez başlık konunuzu belirlemeli ve sorunsalınızı tespit etmelisiniz. Aslında en önemli kısmı burasıdır. Üzerinde çalışacağınız ve kendinize güvendiğiniz bir konu seçmelisiniz. Tezinizi hazırladınız zaman jüriye savunmaya sıra geldiğinde hazırladığınız tezin sorunsalını iyi seçmelisiniz ki savunmada da “Ya ben neyi ispat etmeye çalışıyorum” diyerek düşünüp için işinde sıkılmamalısınız. Sorunsala örnek olarak; X ismin kadın haklarındaki önemi nedir? Dediğimiz zaman burada X ismin kadın hakları için neler yaptığını araştırıp ortaya koymamız gerekiyor. Belirlediğiniz sorunsal tezinizin her bölümünde kendini göstermelidir. Örneğin; birileriyle röportaj yaparak bazı bilgiler topladınız ve bu bilgiler sizin tezinizin sorunsalınızın cevaplarını karşılıyor. Bu röportaj kısmını ayrı bir bölümde ele almak yerine konuların içerisinde kendi yorumlarınızdan sonra eklerseniz daha uygun olacaktır. Yaptığınız röportajlar tek bir yerde toplanıp ayrı bir bölüm olarak kalmayacaktır.
  2. Detaylı bir şekilde Tez önerisi hazırlamalısınız. Bu Tez danışmanınızın sizinle çalışması için önemlidir. Her tez hazırlayan öneri hazırlamıyor olabilir fakat danışmanınız sizden bunu istiyorsa gerçekten önemlilik arz ediyor. En önemli noktalar Tezin başlığı ve sorunsaldır. Daha sonra okuduğunuz kitapların ne anlattığı ile ilgili kısa özetleri kaynakçada kitapların künyesi yazıldıktan sonra belirtilmelidir. Bu kısım tez ile ilgili yaptığınız çalışmaları ortaya koymak için önemlidir. Daha sonra kimlerle röportaj yapmak istediğinizi belirtmelisiniz. Röportaj kısmı her tez de istenen bir durum değil fakat yapılması önemli görülüyor.
  3. Tezi yazmaya başladığınız sırada kaynak olarak İnternet yerine kitapları tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Fazla alıntı yapmaktan ya da bir yerdeki yazıyı kopyala yapıştır yapmaktan kaçınmalısınız. Çünkü; bu şekildeki yazılan tezler genellikle kabul edilmez. İntihal raporu bu anlamda en önemli araçtır. İntihal Raporu nedir? İntihal raporu sizin tezinizi oluştururken kaç oranında alıntı yaptığınızı gösteriyor. Eğer %25 oranını geçerse teziniz kabul edilmiyor. %10 oranı ve bu oranın altındaki tezler çok iyi olarak değerlendiriliyor. İntihal raporunu genellikle Tez danışman hocaları çıkartır fakat sizde tezinizin az çok hangi oranda olduğunu görmek için İntihal programları indirip bakabilirsiniz. Tezinizi kopyalarak programlara yüklediğinizde kaç oranında olduğunu size gösterecektir.
  4. Yabancı dildeki kaynaklara yer vermelisiniz. Çevirisini yaparak tezinize ekleyebilirsiniz.
  5. Kaynak göstermeyi unutmamalısınız. Dipnot şeklinde ya da paragrafın sonunda kaynakçaları ekleyebilirsiniz. Microsoft Word programlarında Başvurular kısmından Dipnot ekle üzerinden kaynağı gösterebilirsiniz. Ya da paragrafın sonuna (Yazarın Soyadı, Kitabın Basıldığı Yıl, Alıntı Yaptığınız Sayfa Sayısı). Örneğin; (Hikmet, 2019, s.34) gibi.
  6. Noktadan sonra iki boşluk virgülden sonra bir boşluk eklemelisiniz.
  7. Okuduğunuz kitaplardan kopyalayarak değil de analizler yaparak faydalanmalısınız.
  8. Keskin hatlı kelimeler kullanmaktan kaçınılmalıdır. Örneğin; yapmaz, tutmaz, olmaz gibi kelimeler yerine görülmemektedir, yapılmaktadır vs. kelimeler kullanılmalı kesin yargılardan uzak durulmalıdır.
  9. Paralel görüşler kullanılmalıdır. Başka bir yerde bildirilen görüşün tersi bir şey söylenilmemelidir.
  10. En son tezin yazılımı bittiği zaman kelimelerin doğru yazılıp yazılmadığı kontrol edilmelidir.

Tez hazırlayacak olanlara şimdiden kolaylıklar diliyorum…

0 comments on “Tez Nasıl Yazılır?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: