Farkındalık (Mindfulness)/ Motive Olmak

Motive olmak dediğimizde aklımıza yapacak bir sürü şey gelebilir fakat bizi asıl motive edecek şeyin aslında ne istediğimizle o kadar çok alakası var ki öncellikle asıl istediğimiz şeyi bulmalıyız. İçimize dönüp ben bu hayatta neler yapmak istiyorum? sorusu bize yol gösterecektir. Bu anlamda kendinize biraz daha esnek davranabilirsiniz. Belki istediğiniz tam olmaz ama ona yakın bir şeyi yapabilir ve mutlu olabilirsiniz.

Motive olmak mutlulukla doğru orantılıdır.  Mutlu olmanın mutluluğu kendinize bunu dikte etmeyle alaka olduğunu biliyor musunuz? Eğer yaptığınız çoğu şeyi ben mutlu olmak için bunu yapıyorum ya da daha çok mutlu olmak için bunu yapıyorum derseniz bir zamandan sonra otomatik olarak aslında sahip olduğunuz her şeyin sizin mutluluğunuz olduğunu açıkça göreceksiniz. Örneğin; kendimi geliştirmek adına bir kitap alıyorum diyorsunuz ve gidip bir kitap satın alıyorsunuz daha sonra kendiniz için yaptığınız bu iyilik sizin içinizde kendimi geliştirebiliyorum, kitap okuyup anlayabiliyorum ya da daha çok kitap almak için hayal kurabiliyorum demeye başlıyorsunuz. Ve bu sizde ben mutluyum ve mutluluk için birçok sebebim var demeye başlamanıza sebep oluyor. Mutsuzluğu mutluluğa dönüştürmek yani farkındalık (mindfulness) bu anlamda çok önemlidir.

Başkalarının dediklerini ne zaman umursamazsanız o zaman çok daha mutlu olursunuz. Öncelikle öz saygı (self-esteem) çok önemlidir. Eğer kendinize karşı öz saygıya hâkimseniz kimsenin lafı sizin moralinizi bozamaz. Belki de eskisi kadar bozamaz.

Kitap okuyun, bir dostunuzla görüşün ya da telefonlaşın, film izleyin vs. Evet, bu laflar çok klişe ama şu şekilde daha pozitif olmak adına negative unsurlardan uzak durmamız gerekir. Slow şarkılar çok fazla dinlenilmemeli ya da okuduğumuz kitap bizi bir konu da bilgilendirmeli ve ufkumuzu açmalıdır. Piyasa da bir sürü kitap var fakat hepsinin içeriği dolu ve bilgili olmuyor ne yazık ki. Bir şeyler yazmayı ya da çizmeyi ihmal etmeyin derim. Örneğin; okuduğunuz bir kitabın özeti ya da eleştirisi, günlük tutmak ya da seyahat defteri gibi programlar oluşturabilirsiniz. İzlediğiniz filmler gerilim ya da korku yerine animasyon ya da romantik komedi olmalıdır. Ne kadar etkilenmediğimizi düşünsekte filmler de gördüğümüz negative sahneler bizim belleğimize işlemekte ve uzun süreli olumsuz içerik barındıran filmler bizim algımızı değiştirmektedir. Bir ajanda kullanabilirsiniz. Bu ajandaya planlarınızı ve yapmak istediklerinizi yazdığınızda bunları hayata geçirmek inanın daha kolay olacaktır. Ayrıca unutmak gibi bir durumla da karşılaşmamış olacaksınız.

Evin içerisinde en fazla vakit geçirdiğiniz yerde bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin; masanızın üzerini bazı ufak tefek dekorasyon eşyalarıyla donatabilirsiniz. Böyle olunca masanızda daha çok şey yapmak isteyip daha çok oturacaksınız.

Hangi dinden olursanız olun dua etmeyi ihmal etmeyin derim. Dua ettiğimiz zaman rüyalarımız bile değişiyor. Daha mesaj içerikli daha belirgin rüyalar görmeye başlıyoruz. Yaratıcıya olan dua ile kendinizi daha güvende hissetmenize neden olabilir. Sahip olduğumuz streslerden daha çabuk kurtulabilir ya da daha sabırlı bir insan haline dönüşebiliriz.

#vanilyablogger #mindfulness

0 comments on “Farkındalık (Mindfulness)/ Motive Olmak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: