Osmanlı Toplumundaki Kadınların Güzellik Anlayışı

Günümüzdeki güzellik anlayışını az çok bilmekteyiz.  Peki, Osmanlı kadınlarının güzellikleri için neler yaptıklarını biliyor muyuz?  Ya da güzelliğe olan bakış açılarını biliyor muyuz?  Bunları öğrenmemiz için eski Osmanlı Kadın Dergileri bize yardımcı olacaktır.  “Demet” dergisinin  “Buruşukluklar” adlı makalesi kadınca bilgilerin var olduğu bir makaledir.  “Güzel bir yüz de ne dereceye kadar çirkin yapar?”  diye soru yönelterek , buruşuklukların güzelliğin bozulmasında kusur olmayacağı belirtilir.

 Makalede geçen bir söz şöyledir: “Bir hanım ki yaşar sever, çalışır, tahsil eder; mutlaka çehresi göründüğü lâyuad (sayısız) tecrübelerinin alametlerinden hali olmaz.”

Yüz bakımı için şunlar söylenilmektedir: “Evvela çehreyi ön ön iki kere Türk süngeri ile temizlemeli: kokusuz sabun ile ellerin içinde gibi hasıl olan köpük ile yüzünü ovmalı ve yine süngeriyle sabun köpüklerini sildikten sonra bir de sabunsuz taze su ile yıkamalı. Çehreyi yumuşak ve temiz bir havlu ile yavaş yavaş kuruladıktan sonra kremler ile masaj icrasına amade ve hazır bir hale getirmeli.”

 Şu sözlerle devam edilir: “Bazı nisvanın (kadının) celd vechiyeleri (yüz) o kadar ince narindir ki su ona daima sert yapar. O halde ancak saf ve soğuk kremi bir parça yumuşak deri üzerine koyarak yahud parmaklar ile yüzünün her yerini ovmalı. Ya da pamuk ile yulaf tozunu yüzlerine sürdükten sonra tekrar parmaklarıyla masajı icra etmeli.”

Krem ve masajın icrasının faydasının pek mühim olduğunu vurgulanarak şunlar söylenmektedir: “Sabahları da yıkanmak aynı dozda icra edilir. Yalnız sabunu yüzünde tamamen yıkadıktan sonra artık sıcak su değil belki soğuk su ile çehreyi yıkamak icab eder.”

Suyun önemi satırlarda önemli bir nokta olarak vurgulanmış ve şu sözler ile altı çizilmiştir: “Binaenaleyh çehrenin de rengi ve ruhu kaçıp mayûb (kusurlu) olacaktır. Bundan da hiçbir kadın memnun olamaz. Bunun çaresi gayet açıktır. Su, akan temiz su ile yıkanmaktan ibarettir.”

Yüz bakımı için öncelikle yüzün yıkanması ve yüze masaj yapılması gerekliliği çoğu yerde üzerinde durulan bir konu olduğunu görmekteyiz.  Şu bir gerçek ki Osmanlı kadınlarının bakım tüyoları şimdiki uygulanan yöntemlere göre daha doğal ve zararsızdır.  Diğer kadın dergilerinde olduğu gibi Avrupa’dan sağlık ve güzellik konularında çeviriler yapılarak Osmanlı kadınlarını bilgilendirme amaçlanmıştır..  

#osmanlıkadınları #güzellik #nisvan #female #woman #ottoman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s