Julia Roberts Filmleri

1999-2000 yıllarda oyunculuk kariyerinde zirve yapan Julia Roberts’ın hiç kuşkusuz benim zihnimdeki sahnesi atın üzerinde kaçtığı kısım ve filmin adı idi. Evet, o film Kaçak Gelin. Çocukluk döneminde izlediğim fakat hatırlamadığım o filmi tekrar izlemek beni mutlu etti diyebilirim. Filme geçecek olursak Julia Roberts, Maggie karakteriyle karşımıza çıkmaktadır.
Maggie, hayatında birçok erkek ile nikah masasına oturmaya teşebbüs etmiş biri fakat şöyle bir sorun var ki tam  “evet” diyecekken içindeki kaçma dürtüsü onun önündeki en büyük engel idi.  Filmin hikayesi bu ana temadan yürümektedir.  Aslında kaçmasının sebebinin kendini o kişilerde tam bulamama ve kalıplaşmış toplum baskısının üzerinde yarattığı korku idi.  Bunu gazeteci Ike ile tanışmasıyla birlikte anlayacaktır.  En komik tarafı da her nişanlısıyla farklı şekilde pişirilmiş yumurta tercihlerinin olmasıdır. Gazeteci Ike ile tanışmasıyla birlikte hangi yumurta şeklini sevdiğine karar vermesi kendi için yaptığı en önemli adım olacaktır.

Diğer bir filmi ise En İyi Arkadaşım Evleniyor, Julia Roberts bu filmde Julianna karakteriyle karşımıza çıkıyor. En iyi arkadaşım dediği kişi ile arasında zamanında yakın ilişki geçmiş ve arkadaşının ona 9 senedir olan hayranlığından onun sevgisi ile şımarmış tam anlamıyla ona değer vermemiştir. Hayatında çok az ağlayan, romantik olmayan kadın Julianna arkadaşının başka biriyle evlenme kararı almasıyla şaşkına döner. Onu geri kazanmak için elinden gelini yapar. Zamanında verilmeyen değerin iş işten geçtikten sonra verilmesinin hiçbir kıymeti olmadığını onları nikah masasında görürken daha iyi anlar. Ve hayatında çok az ağlayan kadın, düğün gününde de gözyaşlarını tutamaz. Zamanında gösterilmeyen değerin pişman olmamıza neden olacağını tokat gibi yüzümüze vuran bir film hiç kuşkusuz.

Bir diğer Julia Roberts filmi ise Pretty Woman, Vivian karakteri ile karşımıza çıkan Julia Roberts, bu filmde kendini pazarlayan bir kadın rölündedir.  Filmde birbirinden farklı karakterde olan iki insanın birbirini bulma hikayesi anlatılırken aynı zamanda kadınların kendilerini pazarlamamaları gerektiğini ve kendilerini aşağılayan kişilere karşı kendi öz saygılarını bulma gerçeğini yansıtmaktadır.  Bunu filmin ilk sahnelerinde geçen bir genç kızın öldürülmesinde aynı zamanda Vivian’nın bu işi bırakması ve oda arkadaşını da bu işi bırakmasında ikna etmesi, arkadaşının kendini geliştirmek fikrini başka birine söylerken ki sahneler bize bu anlamda fazlasıyla ipucu vermektedir.

Julia Roberts, hiç kuşkusuz çok iyi bir oyuncu genellikle filmleri romantik-komedi türünde olup, bazen ağlayıp çoğu yerde gülmeniz mümkündür. Julia Roberts filmleri izleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler…

0 comments on “Julia Roberts Filmleri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: